Proč nepoužíváme netkané textilie v záhonech?

Netkaná textilie a plevel

Ve světě zahradničení může každý detail ovlivnit harmonii mezi půdou, rostlinami a celkovým ekosystémem. Při tvorbě záhonů může být lákavé sáhnout po moderních materiálech, které slibují snazší údržbu a lepší výsledky pěstování. Jedním z takových materiálů jsou netkané textilie. Pojďme se společně ponořit pod povrch země a zjistit, proč bychom měli být obezřetní před používáním netkaných textilií v našich okrasných i užitkových záhonech a také se podívat na to, proč se použití netkaných textilií raději vyhnout a jaké alternativy máme k dispozici.

Co jsou to netkané textilie a jejich složení

Jejich složení může být přírodní nebo syntetické. Syntetické netkané textilie jsou vyrobeny z různých materiálů, včetně polymerů jako jsou polypropylen nebo polyester.

Půdní mikroorganismy

Půda není pouze neživý materiál. Je plná mikrobiálního života, který je klíčový pro udržení jejího zdraví a plodnosti rostlin. Tyto malé organismy rozkládají organickou hmotu, uvolňují živiny pro rostliny a podporují správnou strukturu půdy. Uzavřením půdního povrchu textilií se tento přirozený proces zásadně narušuje a bez zdravé půdy se naše rostliny nemohou dostatečně nasytit živinami potřebnými pro dravý růst. Nejen mikroorganismy, ale i např. užitečné žížaly nemohou prostoupit na povrch, provzdušnit zeminu, ani správně promíchávat živiny v půdě.

Škůdci pod netkanou textilií

Použití netkané textilie může vytvořit ideální útočiště pro některé typy škůdců, kteří se rádi schovávají v temném a vlhkém prostředí a plísně. Často se můžeme setkat s hlodavci, plži (zejména slimáky) či larvami hmyzu, kteří se pod textilií usídlí a začnou napadat kořeny našich rostlin. Po odkrytí netkaných textilií často v zahradách vídám celou spleť chodeb různých hlodavců.

Chemické prvky uvolňované do půdy

Syntetické netkané textilie mohou postupem času uvolňovat do půdy chemické prvky. Tyto látky se poté dostávají do rostlin a ovlivňují nejen jejich zdraví, ale i zdraví nás spotřebitelů, zejména u užitkových rostlin.

Omezený přístup vzduchu a vody

Půda potřebuje dýchat a její vzdušnost je klíčem k její vitalitě. Přestože v popisu netkaných textilií naleznete informaci o propustnosti vody a vzduchu, není jejich propustnost dostatečná. Zejména při postupném hromadění organického materiálu na povrchu textilie (zetlelý mulč, náletová semena, napadané listí, odumřelé části rostlin) a nečistot (např. prach). To vede k oslabení rostlin a zhoršení jejich odolnosti proti chorobám a stresovým faktorům. Uzavření půdního povrchu textilií zabraňuje také samovýsevu žádoucích trvalek a také zdravému vývoji jejich kořenového systému.

Zabraňuje mulčovací textilie prorůstání plevele?

Zpočátku se může zdát, že skutečně ano. Časem se na povrchu textilie začne hromadit již zmíněný organický materiál a nečistoty, tvořící prostor pro klíčení náletových semen. Agresivní „plevelné“ nebo lépe napsáno nežádoucí rostliny jako je pýr, nebo přeslička velmi snadno rostou i pod netkanou textilií a v praxi vídám jejich několikametrové kořeny. Pokud nežádoucí rostliny prorostou skrz netkanou textilii je prakticky nemožné je vytrhnout i s kořenem, často je třeba textilii nastřihnout nebo jinak narušit.

Co můžeme vidět pod netkanou textilií?

Po odkrytí netkané textilie je už na první pohled i pohmat se zeminou něco špatně. Zemina je zhutnělá, tvrdá a zformovaná, jsou vidět plísně, cesty hlodavců a kořeny plevelných rostlin. Poté není se čemu divit, že rostliny dlouhodobě neprosperují, následně hynou, a to včetně stromů. Při konzultacích na Vašich zahradách často narážíme na dotaz, proč hynou i 10 a více let staré stromy, přestože dostávají stále stejnou péči (zálivku, živiny). Téměř vždy, nejsou-li napadnuty povrchovými škůdci, zjistíme, že jsou jejich kořeny přikryty netkanou textilií. Ale i povrchoví škůdci souvisí s půdou, kde někteří z nich přežívají. Neprosperující rostlina je vůči chorobám a škůdcům náchylnější.

Alternativní řešení pro zdravé záhony

Místo použití netkaných textilií se můžeme obrátit k přírodním metodám mulčování, jako je použití slámy, dřevěné štěpky, posečené trávy, kompostu, a v některých případech i písku a štěrku, které podporují život v půdě a neblokují přirozený oběh vzduchu, vody a živin.

Závěrem…

Ačkoli netkané textilie mohou na první pohled nabízet některé výhody, jejich potenciální negativní dopad na půdní ekosystém a zdraví rostlin by měl být důvodem k zamyšlení. Nezapomeňme, že při péči o naše záhony je třeba myslet na dlouhodobou udržitelnost a zdraví naší půdy. Proto je vhodnější zvolit ekologickou cestu, která může být sice trochu pracnější, ale o to prospěšnější pro život pod povrchem našich zahrad. Vaše zahrada vám za to poděkuje bohatou sklizní a vitálním růstem!

 

Nahoru