Vymyslet venkovní prostory tak, aby dobře sloužily mamince, která ráda zahradničí, jejím dospívajícím dětem i babičce, která stála u zrodu tohoto prostoru, vysadila spoustu vzácných druhů rostlin a ráda se na ně jezdí dívat nebo též zahradničit, byl celkem oříšek.
Zahrada již delší dobu vyžadovala zásadnější renovaci jak v podobě rozložení jejich jednotlivých prvků, tak v podobě odplevelení a kultivace půdy. Z celé zahrady byly odstraněny netkané textilie a igelity, bránící bujnému a zdravému růstu rostlin a již po několika měsících je vidět, že je vše, jak má být.
Do osazovacího plánu se podařilo zakomponovat velkou část stávajícího osazenstva a doplnit vhodnými keři a trvalkami v pestrých a zároveň příjemných barvách. Staré velké smrky, které již přerůstaly dům a kořeny protkaly celou zahradu, byly nahrazeny vzrostlými jabloněmi letního a podzimního zrání.
Zarostlou a uzavřenou před-zahradu jsme zpřístupnili odstraněním živého plotu, aby se opticky zvětšil její prostor a byla vidět. Vzhledem k její separaci od zbytku zahrady jsme si mohli dovolit použít jiné barvy květenství rostlin, a aby byla zároveň užitečná a lákala obyvatele domu k její návštěvě, vysadili jsme do ní též ovocné stromy. Ty zakryjí velkou plochu jižní fasády a budou tvořit příjemnější klima v domě.
Při realizaci zahrady se podařilo zrecyklovat spoustu starých cihel, dlažbu, žulové kostky, z nichž jsme vybudovali zahradní cestičky a ze starého dřeva vybudovali dvoukomorový kompost ukrytý v zadní části zahrady. Cestičkami je protkána celá zahrada a lze po ní projít i okolo domu.
Prostor je navržen tak, aby poskytl velkou pěstební plochu pro pěstování ovoce a zeleniny i bylinek.
Mezi původním skleníkem, který jsme zakryli treláží a předsadili bylinami a kompostem, je ohniště s posezením. Posezení je od trávníku odděleno trvalkovým záhonem.
Travní plocha je navržena v rozměru vhodném pro míčové hry, zároveň co nejmenší z důvodu náročnosti na údržbu.