Váš nákupní košík je momentálně prázdný!
Proč používat vyvýšené záhony a jak na to?
Vyvýšené záhony jako klíč k úrodné půdě
Vyvýšené záhony spojují užitkovost, kontrolu a estetično v jedno.
Pěstování v nich má své přínosy a specifika, proto se na ně pojďme zaměřit detailněji a také odhalit podstatné faktory při jejich zakládání.
Informace v tomto článku se pokusím uvést stručně a přehledně na základě zkušeností a poučení se z vlastních chyb, abyste měli z jejich použití radost již od počátku.
Přínosy vyvýšených záhonů
Kontrola nad půdou
Vyvýšený záhon umožňuje vytvořit si vlastní ideální kombinaci půdy, bez ohledu na to, jaká je půda ve zbytku zahrady.
Teplota půdy
Jednou z hlavních přidaných hodnot vyvýšených záhonů je jejich schopnost se zahřívat díky tlení jednotlivých vrstev jejich obsahu. Na jaře se zahřejí rychleji než běžná půda, drží se v nich stabilnější teplota, a tím nám umožňují prodloužit pěstební sezónu a přinést bohatší úrodu díky rychlejšímu klíčení semen a rozvoji kořenového systému rostlin.
Lepší odvodnění
Struktura vyvýšených záhonů pomáhá lépe odtékat vodě, proto při vydatnějších srážkách nezahnívají kořeny rostlin, které hůře snášejí přemokření.
Ergonomie práce
Práce ve vyvýšeném záhonu je šetrnější k zádům a kolenům, protože není třeba se delší dobu ohýbat. Zvolíme-li bytelnější konstrukci záhonu, lze si na ni při práci v záhoncích pohodlně sednout.
Estetický prvek
Dřevěné vyvýšené záhony působí v zahradě dekorativně, přinášejí do ní strukturu, a tím se stávají nezanedbatelným architektonickým prvkem. Proto se nebojme vyvýšené záhony přiblížit třeba k terase, aby nám mohly dělat radost.
Ochrana
V neposlední řadě ochraňují rostliny před nežádoucími návštěvníky. Na dno záhonu lze položit pletivo proti hlodavcům a stěny záhonů jsou nepříjemnou překážkou pro slimáky. Záměrně píši „nepříjemnou“, protože i do vyvýšeného záhonu se slimáci dokáží dostat.
Zakládání vyvýšených záhonů v praxi
Krok 1: Plánování a design
Každá velká cesta začíná prvním krokem. A v případě vyvýšených záhonů je tímto krokem promyšlený plán. Záhony umístěte na místo, kde budou mít dostatek světla a zvažte jejich tvar i velikost, aby se do nich vešlo vše, co chcete pěstovat. Šíři záhonů doporučuji takovou, aby umožňovala snadný přístup k rostlinám.
Krok 2: Výběr materiálu
Vzhledem k tomu, že v záhonech budeme pěstovat rostliny určené ke konzumaci, je jednoznačně důležité vybírat z nesyntetických materiálů – např. dřevo, cihly nebo Cor-ten ocel. Nejčastěji volím dub nebo modřín pro jejich dlouhověkost a odolnost. Jako levnější variantu lze použít například smrk, nebo ještě vhodnější borovici, která má oproti smrku více silic. Smrk má při venkovním použití nižší trvanlivost než dub nebo modřín, přesto při správném ošetření (opalování, napuštění např. lněným olejem) může dlouhodobě sloužit. Dřevo je pro vyvýšené záhony velmi vhodné, protože je to přírodní materiál, který se hodí do každého typu zahrady a postupem času získává přirozenou patinu.
Ještě jednou: Vyhněme se, prosím, syntetickým materiálům!
Z vnitřní strany je často používána (a sám jsem v minulosti v nevědomosti používal) nopová folie se záměrem zvýšení odolnosti a dlouhověkosti dřeva. Bohužel tento syntetický materiál uvolňuje do půdy látky nevhodné pro rostliny, které mají sloužit ke konzumaci. Místo využití podobných materiálů zkuste raději dřevo opálit a naolejovat. K nátěru záhonů z vnitřní i vnější strany používejte oleje na přírodní bázi. Vnější nátěr syntetickou lazurou se postupně uvolňuje do půdy.
Krok 3: Skladba vrstev ve vyvýšených záhonech
Obsah vyvýšených záhonů je základem úspěchu pěstování zdravých rostlin a každá vrstva hraje velmi důležitou roli! Důležité je propojení s rostlým terénem/zeminou kvůli přístupu užitečných mikroorganismů. Pokud bychom záhony umístili na betonové, nebo, jak často vídám, mlatové lože, nebudeme moci přidanou hodnotu vyvýšených záhonů využít naplno. Oddělením od rostlého terénu z nich vytvoříme spíše květináče.
Na dno záhonu skládáme větve, kůru a štěpku, čímž vytvoříme drenáž, aby rostliny netrpěly přemokřením. Má-li rostlý terén pod záhonem slabší odvodňovací vlastnosti, můžeme mezi větve přisypat i štěrk z lomového kamene o frakci např. 4/8 mm–16/32 mm.
Další vrstvu navazující na drenáž tvořím z drnů trávy otočenými vzhůru nohami v kombinaci se suchým listím. Tento nezetlelý materiál dodá potřebný draslík i dusík a postupným tlením vytvoří teplo. Na listí ještě přisypávám vrstvu posekané trávy, je-li k dispozici. Následuje vrstva kvalitního vyzrálého kompostu a můžeme do ní přimíchat i vyzrálý hnůj. Hnůj získaný od chovatelů zvěře zapracovávám na podzim, aby se rozložil v půdě a nepůsobil agresivně na kořeny rostlin. Lze koupit hnůj granulovaný, který lze použít i na jaře. Vrchní a poslední vrstvu tvořím z čisté ornice smíchané s kompostem. V následujících letech můžeme vždy přisypávat čerstvý kompost pro dodání živin a pro doplnění prostoru vzniklého tlením spodních vrstev.
Jak získat kvalitní kompost se dočtete v článku: Proč používat kompostování a jak na to.
Každá z uvedených vrstev by měla mít pro správnou funkčnost výšku cca 20 cm. Do všech vrstev je vhodné přisypat mykorrhizní houby, jež pomáhají rostlinám lépe vstřebávat živiny z půdy a zvyšují jejich odolnost. Stejně tak do všech vrstev přidávám biochar (bio uhel), který pomáhá udržovat vlhkost a působit jako dlouhodobý zdroj živin.
Krok 4: Výsadba a údržba
S připraveným záhonem přichází čas na výsadbu. Vyberte rostliny vhodné pro vaše klimatické podmínky a nezapomeňte na pravidelnou údržbu, která zahrnuje zálivku, pletí a průběžné dodávání živin. Do vyvýšených záhonů sázejte pouze rostliny, které jeho přidané hodnoty významně ocení. Vytrvalé byliny jako je např. dobromysl, mateřídouška, pažitka, máta, saturejka nebo lesní jahůdky budou spokojené i v běžných záhonech, kde mohou ukázat své krásy, a navíc nezaberou prostor v záhonech vyvýšených.
Permakultura a vyvýšené záhony
Permakulturní principy dokonale zapadají do konceptu vyvýšených záhonů. V záhonech lze využít přírodních vzorců k tvorbě samozásobitelských a ekologicky vyvážených systémů, nesoucích udržitelnost a biodiverzitu. Ve vyvýšených záhonech můžeme propojit různé druhy rostlin tak, aby se navzájem podporovaly, a vytvořit tak malý ekosystém, který bude fungovat s minimální potřebou zásahu z Vaší strany.
Několik slov závěrem
Věřím, že tento průvodce Vám pomůže při Vaší cestě za založením vlastních vyvýšených záhonů. S trochou plánování a kreativity můžete přetvořit i ten nejmenší prostor na produktivní oázu plnou života, barvy a užitku. Prostor respektující přírodu a udržitelnost, který přináší radost z práce s půdou a zároveň sklizeň vlastních chutných výpěstků.
Vyvýšené záhony nejsou jen estetickým prvkem, jsou to promyšlené struktury, přinášející přírodu blíž k našim životům. Pusťte se do tvorby záhonů, a než si to uvědomíte, budete sklízet své vlastní plody práce – doslova i obrazně. Nechte se překvapit jejich krásou i efektivitou při pěstování!
Nemáte časový prostor a raději byste si nechali vyvýšené záhony vyrobit? Neváhejte nás kontaktovat a rádi se postaráme o jejich výrobu i náplň, abyste měli vše bez starosti.